تبلیغات
بوگ آغاز مکران (روستای تاریخی بگ) - مطالب بهمن 1391
بوگ آغاز مکران (روستای تاریخی بگ)
به ما بپیوندید

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

پیامک دروغین

                                                                                                                                                AxGiG,عکس گیگ پایگاه آپلود عکس ویژه وبلاگنویسان
جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ انتشار پیامک بخشودگی خلافی خودرو به مناسبت 22 بهمن را کذب خواند و تاکید کرد: هیچ خلافیی به بهانه سالروز پیروزی انقلاب بخشوده نخواهد شد.به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ایرنا دیروز پیامک جعلی با متن :ˈ
 
(سلام - اگه خلافی ماشین داری  شماره سریال کارت ماشین را به شماره (30005151 ) بفرست بابت 22 بهمن تا ساعت 12 امشب کلا بخشوده میشه.ˈ)
 به تعدادی از شهروندان ارسال شده است .

سرهنگ ˈجمال بذرافشانˈ به خبرنگار ایرنا گفت: هیچ پیامکی با
این عناوین از سوی پلیس راهور ناجا به شهروندان ارسال نشده است.

وی برای آگاهی بیشتر شهروندان اظهار داشت: همه برنامه ها و خدمات پلیس ناجا همچون همیشه بصورت اطلاعیه سراسری به اطلاع شهروندان می رسد و نیازی به ارسال پیامک نیست.

جانشین پلیس راهور همچنین اعلام کرد: در صورتی که قرار باشد خدماتی به شهروندان ارائه شود مقام ارشد پلیس راهور بطور حتم درباره آن موضوع، اقدام به اطلاع رسانی و مصاحبه با خبرنگاران خواهد کرد.

وی از همه شهروندان خواست تا مراقب اقدام جاعلان باشند و با دقت بیشتری پیامک های خود را بررسی کنند

 
بازنشر
از:http://www.nikshahr.com/post/1993

ما آمدیم عکس یادگاریمون رو گرفتیم ما رو به خیر شما رو بسلامت

آیا اکتفا به گفتن بخشی از واقعیت خیانت به آن هس یا سکوت در باره اش؟

آیا فریادرسی هس تا برای این مردم مظلوم کاری بکند؟

این شیر آب بعد از بهره برداری نمادین از شبکه آبرسانی و گرفتن عکسهای یادگاری توسط مسولین آب وفا ضلاب روستایی وفرماندار از جا کنده
وبرده شد لازم به ذکر است که در زمان چکیدن این چندقطره از این شیر نمادین در آن طرف روستا بدلیل استاندارد نبودن شبکه  آبرسانی روستا در قبرستان که در آثار ملی کشور به ثبت رسیده بود طغیانی از آب به راه بود

بیم از تکرار تاریخ

                     

یازده سال قبل بود صبح یکی از روزهای خدا مردم روستای بوگ امیدوار وشادمان گروه گروه به استقبال فرماندار وقت شهرشان
می رفتند تا پس ازمدّتها ازنزدیک نظاره گر تحقق اساسی ترین آرزوی شان باشند از پلاکاردی که به منظور عرض خیرمقدم تدارک دیده بودند می شد حدس زد که این همه دغدغه و هلهله به خاطر چیست .بالای پارچه باخطی ممیز نوشته بود :
(وجعلنا من الماء کل شی حی.)
 سالیان متمادی بود که مردم روستا از داشتن نعمت آب شرب وبهداشتی محروم بودند. آخرین شبکه آب شرب  روستا لوله های پوسیده میراثی بود جامانده ازحکومت شاهنشاهی که مدتها قبل با جریان آب وداع کرده بودند. ومردم به ناچار با هزینه زیاد ،حفر چاه درمنازل ونصب پمپ ، آب مورد نیاز خود را تهیّه میکردند. گویا پی گیری های مردم وعنایت مسئولین حکم به جمع آوری پمپ ها وتعطیلی چاهای خانگی داده بود وزمان آن فرارسیده بود که دیگرکسی غصّه هزینه بالای تهیّه پمپ وحفر چاه را نداشته باشد. با افتتاح شبکه آب شرب با دستان مبارک بالا ترین مقام شهرستان مردم سرخوش وخرامان به منازل بازگشتند و خانواده ها به منظور تماشای چکیدن اولین قطرات مایه حیات ازشیرآب  لحظه شماری می کردند .
اما گویا سرنوشت جوری دگر بود ولحظه شماری کاری بیهوده ، آنها باید روزشماری می کردند .  نه بلکه باید سالها رامی شمردند تا تکلیف شبکه آب شرب به نتیجه رسد چرا که شبکه اجرا شده آنچنان ناقص ومعیوب بود که توان انتقال یک قطره آب به سرمنزل مقصود رانداشت .
طرحی که بدون نظارت  مسئولان ووفق نظر پیمانکار محترم اجراشده بود با وجود همه نقایص رسما افتتاح گردید وخسارات آن نصیب اهالی روستا گردید ومتاسفانه سرمایه ای فراوان ازبیت المال به هدر رفت ومردم روستای بگ با وجودغنی ترین سفره های آب زیر زمینی باید یک دهه دیگر برای تامین آب مورد نیازخود سراغ چاهایی می رفتند که هیچ ضمانت بهداشتی نداشتند.
اکنون یازده سال بعد ودرسالروز پیروزی انقلاب اسلامی شبکه آب روستا پس ازاجرای مجدد ، باحضور مسولین آب وفا ضلاب روستایی شهرستان وبا بهره برداری نمادین از یک شیر آب موقّت، توسط فرماندار محترم شهرستان نیکشهر جناب آقای صالحی  افتتاح گردید.
هرچند طرح فعلی نیز نواقص قابل توجهی داردد وامکان بهره برداری از آن در زمان حال  صفرمی باشد اما تقارن آن را با دهه مبارک فجربه فال نیک میگیریم  وبرای  ورود این مایه حیا تی به منازل روستا بی صبرانه انتظار می کشیم .

توهین به اولین شاعر زن بلوچ(نسرین بلوچ) در صحفه فیس بوک

نسرین بهجتی اولین شاعر بلوچ که با مجموعه شعر حمایت رادیوها و جراید در ایران بر سرزبانها افتاد

دو شب پیش در صحفه فیس بوکش توسط شخصی از جنس خودش (بلوچ) بنام مستعار پسر بلوچ مورد توهین قرار گرفت

او بخاطر این توهین چنین به سخن آمد:
امشب آرزو کردم کاش زابلی بودم ... اتحاد زابلی ها مرا حیران میکند ...

اولین شاعر بلوچ در دنیا که 5 مجموعه شعرش را چاپ کرده است فقط و فقط باید از همخون و هم قبیله اش زخم بخورد ؟

محمد بلوچ ... آریا بلوچ و حالا پسر بلوچ!!!!!

انجمن قلم وین اتریش به عنوان برجسته ترین شاعر ایران با هزینه خودشان یک زن بلوچ را دعوت کره اند آیا این افتخار نیست ؟

زن بلوچی که با تکو و لباس بلوچی شعرهایش را با زبان فارسی و انگلیسی پشت تریبون می خواند آیا افتخار نیست ؟

 بگذارید من با روش خودم جلو بروم ... بگذارید با روش شیک و مدرن و امروزی چهره زن بلوچ را به دنیا نشان بدهم .... تعدا لایکها و اشتراک گزاری شعرهای من باید باعث غرور شما بشود یک دلنوشته با 1000 لایک !!! پر و بال من شوید شوق پرواز من شوید از من حمایت کنید ... دوستتان دارم با تمام قلبم
آیا انصاف هست چنین کسانی را که مایه افتخار ما بلوچها هستن مورد توهین قرار دهیم؟؟؟

استاندار سیستان و بلوچستان:ارتقای بخش لاشار به شهرستان ضروری است


 استاندار سیستان و بلوچستان ارتقای بخش لاشار به شهرستان را ضروری دانست و گفت: با این اقدام بخش زیادی از مشکلات مردم منطقه حل خواهد شد.
به گزارش ایرنا، ˈحاتم ناروئیˈ روز سه شنبه در نشست شورای اداری شهرستان نیکشهر در شهر اسپکه مرکز بخش لاشار افزود: بخش لاشار با داشتن 148 روستا، سه دهستان و 43 هزار نفر جمعیت و وجود مزیت های قابل توجه از جمله عبور جاده ترانزیتی، امید است بزودی به شهرستان ارتقا پیدا کند تا بسیاری از مشکلات پیش روی مردم منطقه حل شود.
وی کمبود آب آشامیدنی، توجه به بخش کشاورزی، توسعه مناطق گردشگری و بهبود وضعیت اکتشاف معادن را از مهمترین مشکلات مردم شهرستان نیکشهر بویژه بخش لاشار بر شمرد و گفت: تنها راه حل برای رفع معضل بی آبی در لاشار، انتقال آب از دشت بمپور و ایرانشهر به وسیله لوله به این بخش است.
وی خواستار مطالعه و اجرای پروژه انتقال آب با لوله از طریق دشت بمپور و ایرانشهر به بخش لاشار شد و تاکید کرد: مسوولان آب و فاضلاب روستایی باید هرچه سریعتر در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند تا مشکل مردم بخش لاشار رفع شود.
استاندار سیستان و بلوچستان بر احداث سد بر روی رودخانه بلپیر در بالادست روستای غریب آباد منطقه زاران تاکید کرد و گفت: با مطالعه کارشناسی و احداث سد بر روی رودخانه های ملوران، بنت، مگون، کاجو، مسکوتان، سدیچ، شگیم و تنگ سرحه مشکل آب آشامیدنی و کشاورزی شهرستان نیکشهر در افق 50 ساله حل خواهد شد.
ناروئی بیان کرد: در زمینه آبرسانی روستایی باید اعتبارات لازم به شهرستان نیکشهر اختصاص پیدا کند تا دیگر مسوولان مجبور نباشند به روستائیان با تانکر آبرسانی کنند.
وی همچنین خواستار توجه بیشتر به بخش کشاورزی منطقه شد و افزود: شهرستان نیکشهر قابلیت های فراوانی در زمینه تولید مرکبات، انبه، برنج، انواع سبزی، صیفی و نخیلات دارد.
استاندار برقدار کردن چاههای مزارع را از معضلات کشاورزان نیکشهری برشمرد و گفت: باید هر چه سریعتر مسوولان امر نسبت به برق دار کردن چاههای کشاورزی منطقه اقدامات لازم را انجام دهند.
وی اظهار داشت: ایجاد سردخانه یکی از نیازهای ضروری کشاورزان شهرستان نیکشهر است و جهاد کشاورزی باید با کشاورزان برای ایجاد سردخانه های کوچک کمتر از 100 تن همکاری کند.
ناروئی گفت: بخش لاشار با داشتن چشمه های آبگرم و معدنی چانف و شیرآباد و آبشارهای متعدد به یکی از مناطق مهم گردشگری سیستان و بلوچستان تبدیل شده است اما به دلیل نبود راه دسترسی مناسب خیلی از مردم نمی توانند از مزایا و زیبایی های این منطقه استفاده کنند.
وی خواستار تسریع در احداث و رگلاژ راه دسترسی به مناطق گردشگری خصوصا آبشارها و چشمه های آب معدنی و آبگرم منطقه لاشار شد.
وی با تاکید بر معرفی جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان از طریق رسانه ها گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان موظف است تا قبل از عید نوروز امسال با چاپ کتابچه، نصب تابلو، تسطیح و بازگشایی راههای مناطق گردشگری و نصب تابلو مشخصات، این مناطق گردشگری را به مسافران و گردشگران معرفی کند.
وی با بیان اینکه 90 درصد سکونت گاههای روستایی، شهری و زمینهای کشاورزی نیکشهر در حاشیه رودخانه های فصلی قرار دارد و در کمترین بارندگی خسارتهای زیادی به خانه های مردم و زمینهای کشاورزی وارد می شود، بر احداث سیل بندهای حفاظتی در این شهرستان تاکید کرد.
استاندار سیستان و بلوچستان همچنین گفت: استقرار دادگستری در مرکز بخش لاشار ضروری است و از طریق استانداری این موضوع پیگیری و بزودی انجام خواهد شد

به امانت از حق گو

هرگز از نمی توانم به فراموشیش بسپارمش

یادم نمی رود آن سال ها که بسیاری مان

مشغول بلغور کردن "مدرنیته" بودیم حول و

 حوش شوراها! و شوراها در کشاکش ...بگذریم.

فقط از ذهنم نمی رود لحظه ای که شهردار وقت

محصول همان شورا ها ناخود آگاه به شکلی

مضحک کلمه "مدرنتیه" را تلفظ کرد و به نوعی به ریش جوانان دور وبر خود خندید.

اکنون تور را باز گروهی در حال پهن کردنند. می دانند چه حافظه تاریخی محشری داریم!

کاخ نشینی روی خاک نشینان

گورستان بگ مربوط به سده‌های متاخر دوران‌های تاریخی پس از
اسلام
است و در شهرستان نیکشهر، بخش قصرقند، دهستان ساربوگ، ۲۰۰ متری قسمت غربی روستای بگ،
در حاشیه جاده بگ به توکل واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با
شمارهٔ ثبت ۲۵۹۰۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:ویکی پدیا

fa.wikipedia.org/wiki/

علی رغم وجود چندین هکتار زمین درحوالی روستا عده ای از زمین خواران روستا عشق وعطش وصف ناپذیری در تصرف،تملک وتخریب آثار ملّی وثبت شده روستا دارند.

گورستان روستای بگ با توجّه به قدمت طولانی روستا وباستناد سنگ نوشته های موجود در آن از قدیمی ترین اماکن شهرستان می باشد که زمانی سطح وسیعی از روستا به آن اختصاص داشت اما به علت تصرف قسمتهایی از آن توسط زمین خواران وتخریب خانه های اهالی درخاک خفته که دستشان از دنیا کوتاهست وهیچ قدرت دفاعی دریرابر دنیاپرستان ندارند ،اکنون وسعت آن به کمترین میزان ممکن رسیده است. درحالی که حفاظت از آثارملّی یک وظیفه ملی وهمگانی است اما متاسفانه نه تنها کسی به فکر حفاظت از آن نیست بلکه گروه خاصی بدون توجه به عواقب وعوارض آن ،منافع شخصی را به منافع ملّی ترجیع میدهند وباتسطیح کردن قبوروهموارساختن زمین گورستان به فکرساخت وساز درآن هستند.

 

از فرماندار نیکشهر گرفته تا آب لوله کشی فنوج

1_ به آقای صالحی والله قصد اهانت ندارم  و صحبتی دارم با او در مورد دید و بازدیداش مگر این فرماندار قبلا در همین
فرمانداری پست مهم معاونت را نداشته ؟مشکلات را نمیداند  آنهم به مدت ده سال با این
فرمانداری در این شهرستان بوده .دید وبازدید خوبست انهم به موقع نه راه انداختن
کاروان این شهر واون روستا البته قصد جسارت نیست فکر کنم قصد کاندیدا شدن در آینده
را دارند ومطرح نمودن خود در بلوچستان امیدوارم ایشان برای نیک شهر قدمهای خوبی
بردارند ونیکشهر را اباد وقله افتخار مکران نمایند نه سکوی پرتاب برای پست بالاتر؟


 

2_آب آشامیدنی ( لوله کشی )در فنوج از ساعت 24 تا ساعت 2 بامداد به دست مردم
فنوج
میرسد در طول شبانه روز فقط دو ساعت آنهم نیمه شب و وقت استراحت و
خواب 
لذا از
فرمانداران عزیز جهت رفاه حال همشهریان خود
زمان توزیع آب آشامیدنی را
در ساعات 24 تا 2 بامداد تغییر دهید 

اوج وابستگی خانواده ها به سریالهای ترکیه ای

 
با گسترش وفراگیر شدن تال های گچی و سیمانی بوی دیش و ماهواره در هرخانه ای بمشام می رسید که خودجای بسی شکر داشت
اما بدلیل نبود فرهنگ استفاده و نداشتن ظرفیت کافی باعث وابستگی بیش از حد اکثرین گشت
و اکثرا رو به سریالهای شبکه GEM آورند. سریال های که سلامت اخلاقی خانواده ها و  بسیاری از فرهنگ و سنت های ما  را نشانه گرفته اند،این وابستگی به حدی شدید بود که وقتی این شبکه در چندروز گذشته قطع شده بود هرجا پای می گذاشتم حرف از این شبکه و سریالهای این شبکه بودن وبعضی تا عوض کردن المبی و... پیش رفته اند بعضی ها هم دست به دعا برداشتن که بگمانم دعایشان مقبول درگاه حق شده و این شبکه دوباره وصل گردیده لذا :
 
 اتصال دوباره ی شبكه ی GEM را که موجب شادی و شعف بی وصف هموطنان عزیز و نیز بازگشت دوباره ی خانم های خانه دار از حالت كما به زندگی روزمره شد ، گرامی داشته و به دوستان تبریك میگوییم
از این به بعد:
صبحانه مثل یه افسانه ست.
ناهار نیست ، اگر هم باشه ، تهش سوخته.
شام ندارید،اگه هم داشته باشید، مونده ی غذای سوخته ی ظهره .
... تا ارتفاع 1 متری كف خونه آشغال ریخته

تردد مردم تلانگ به قصرقند با کوچکترین بارندگی در هاله ای از ابهام

 بر اساس مصوبه دولت، شهرستان قصرقند چندی پیش به مرکزیت شهر قصرقند از ترکیب بخش مرکزی به مرکزیت شهر قصرقند از ترکیب دهستان های هیت و هلونچکان، بخش ساربوک و تلنگ  ایجاد شد.

به چون وچراش کاری ندارم به اینکه چه کسانی ساز مخالف و موافق میزدند؟،حالا کاریه که شده باید به چشم خیر دیدش و به استقبالش رفت اما سوال اینجاست که: 

مسوولین محترم  به فکر تردد مردم بی دفاع تلانگ هستید؟
 که چطور به قصرقند بیایند و شب قصد اقامت داشتند کجا سکنا گزینند؟
 راه دسترسی به قصرقند از طریق بیچند درب و داغونه و  با کوچکترین  بارندگی کاملا مسدود میشود؟

.............................................

همه زندگی معمولی ما وبلاگ نویسان  این روزها شخم زده شده اند

به همین راحتی گاهی دشمنانه به تحقیر بر می آیند و نمی دانند که چقدر مایه دلگرمی آدم می شوند.
در ضمن به شما دوستان وبلاگیم  بگم بدون اغراق خوشحالم از اینکه دارم تان

 می خوانید و نقد می کنید و گاهی هم با پیام ها و نظرات ساده تان که دلیل نبودنم رو جویا شدید  دلگرمم کردید

آری می دانم همانطور که اکثر شما حدس زدید، نبود من بخاطر امتحانات پایان ترم دانشگاه بود نه چیز دیگری

از امروز دوباره آمدم که بوگ آغاز مکران رو به شادی و طراوت قبلی به یاری شما برگردانم

درباره وبلاگ

وبلاگ حاضر به منظور معرفی روستای متمدن وقدیمی بوگ درکنارمعرفی استاتید،بزرگان وفرهنگ غنی واصیل قوم بلوچ به دوستداران فرهنگ و تمدن منطقه ایجادشده است .امیدوافر داریم کاستی ها رابرما ببخشید ودر پربار نمودن آن مارا تنها نذارید.
نظرات هرچند کوتاه شما را به دیده منت ارج می نهیم .
مدیر وبلاگ : شه بخش کدخدایی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

فالطالع بینیفال روزانه
فالطالع بینیفال روزانه
فال حافظ

.

کد جمله های دکتر شریعتی

کد جمله های دکتر شریعتی

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین